Az elmúlt hónapokban már nyolc alkalommal is majdnem tüzet okozott a fűtés melléktermékeként keletkezett salak, hamu, illetve kazánpor a DTkH Nonprofit Kft. hulladékbegyűjtő járműveiben. „Csupán kollégáink éberségének köszönhetően nem történt még súlyos baleset az idei fűtési szezonban. Éppen ezért fokozottan kérünk mindenkit, hogy ne tegyék ezeket a kommunális szemetesekbe” – hívja fel a figyelmet Agatics Roland, a társaság ügyvezetője.
Javában tart a fűtési szezon, amelynek során egyre több háztartásban szilárd tüzelőanyagokkal fűtenek. Azt azonban talán csak kevesen tudják, hogy a vegyes tüzelésű kályhák vagy kazánok üzemeltetésének melléktermékeként keletkezett salakot, hamut és kazánport nem lehet a kommunális hulladékok közé helyezni.
„A hatályban lévő rendelkezések szerint a termikus folyamatból származó – 10 01 01 EWC-kódú – hulladékok nem minősülnek a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás körébe tartozó hulladékoknak, így a közszolgáltatóknak nem áll fenn kötelezettségük a salak, a hamu és a kazánpor elszállításával és kezelésével kapcsolatban. Sokan mégis a kommunális hulladékok gyűjtésére szolgáló edényzetekbe teszik ezeket anyagokat, pedig rendkívül tűzveszélyesek! A leggyakoribb problémát az jelenti, hogy minél előbb meg kívánnak ezektől szabadulni, ezért sajnos nem várják meg, amíg teljesen kihűlnek. Holott a parázsló hamu, salak, illetve kazánpor előidézheti a további hulladékok begyulladását, sőt, az esetek 99,9%-ban tüzet is okoz, hiszen a kommunális hulladékok legjava nagyon gyúlékony – amint az összetömörítést követően levegő éri őket, azonnal beindul az égési folyamat teherautók gyűjtőterében” – hangsúlyozza Agatics Roland.
Hazánk második legnagyobb hulladékgazdálkodási közszolgáltatójának tavaly két esetben is a katasztrófavédelem segítségét kellett kérnie a gépjárműveiben felcsapott lángok megfékezéséhez, az elmúlt hónapokban pedig a fűtési melléktermékek már nyolc alkalommal is majdnem tüzet okoztak a vállalat hulladékbegyűjtő járműveiben. „Mind munkatársaink egészségére, mind tehergépjárműveink működőképességére komoly veszélyt jelentenek ezek az anyagok, amelyek tehát nem minősülnek kommunális hulladéknak. Éppen ezért fokozottan kérünk mindenkit, hogy ne tegyék ezeket a kommunális szemetesekbe. Ezúton is köszönjük együttműködésüket! Fontos arra is felhívnom a figyelmet, hogy amennyiben mégis hamut, salakot vagy kazánport észlelünk az edényzetekben, megtagadhatjuk a kiürítésüket” – húzza alá a DTkH Nonprofit Kft. ügyvezetője.