ZöldKecskemét

Hírek
Ökotippek a fenntartható mindennapokhoz

Világszerte évről évre egyre több hulladékot termelünk, és ez igencsak megterheli környezetünket – egyebek mellett növeli az üvegházhatású gázok kibocsátását, ami felmelegedést, ezáltal pedig súlyos klímaváltozást okoz Földünkön. Ezt a többi között úgy előzhetjük meg, ha takarékoskodunk az energiával és a nyersanyagokkal, például körforgásos gazdaságot alakítunk ki. Íme, a DTkH Nonprofit Kft. néhány hasznos ökotippje arra, hogyan tehetjük fenntarthatóvá hétköznapjainkat.

A DTkH Nonprofit Kft. elkötelezett a klímavédelmi törekvések – a fenntartható fejlődés és a körforgásos gazdaság megteremtése és támogatása iránt. Legfőbb küldetésünk szellemében töretlenül azon dolgozunk munkatársainkkal, hogy a hulladékokat minél nagyobb mértékben hasznosítsuk, valamint ezt követően fennmaradó részüket környezetvédelmi követelményeket kielégítően ártalmatlanítsuk, majd helyezzük el lerakóinkban.

A kommunális, szelektív és zöldhulladékok folyamatos, házhoz menő begyűjtésén, és utóbbiak újbóli felhasználásának az előkészítésén túlmenően az energiatakarékos gazdálkodás kialakításában is aktívan részt veszünk.

Mindannyian sokat tehetünk azonban azért, hogy számottevően csökkentsük a környezetünket érő terhelést.

Gyűjtsük szelektíven a hulladékokat!

A szelektív hulladékgyűjtés említésekor a legtöbben elsősorban a papír, a fém és a műanyag elkülönítésére gondolnak, ám mindez többet jelent a csomagolási hulladékok kiválogatásánál. Egészségünk és környezetünk, bolygónk jövőjének védelmében jó, ha az üveget és a textilt, valamint a zöld-, az elektronikai és a veszélyes hulladékokat – egyebek mellett a használt étolajat, a kiégett izzókat és a lemerült elemeket is szintén külön gyűjtjük háztartásunkban.

Cseréljük le a műanyag szatyrokat és zacskókat!

A műanyag szatyrok nagyon rövid életűek. Használjunk vászontáskát vagy kosarat a bevásárláshoz!

Az egyszer használatos műanyag zacskók helyett a gyümölcs- és zöldségpultoknál, illetve a piacon használjunk például gyümölcshálót! Ezt otthonunkban, akár a feleslegessé vált függönyanyagokból is könnyedén elkészíthetjük. A pékárukat pedig papírtasakokban, vagy szintén textilből készített zsákokban is hazavihetjük.

Vásároljunk csomagolásmentesen!

A különböző termékek csomagolásai is igen hamar hulladékká válnak.

A csomagolásmentes üzletek elterjedése egyre több lehetőséget kínál e hulladéktípusok mennyiségének a csökkentésére.

Ám a hagyományos áruházakban is vásárolhatunk csomagolások nélkül, ha azokat az élelmiszereket és háztartási vegyi árukat, amelyeknél megoldható, például ugyancsak otthonról magunkkal vitt vászontáskákba vagy üvegedényekbe mérik ki számunkra.

Bár sokszor több időt vagy tudatosabb tervezést igényel, ha így vásárolunk, mindenképpen megéri, hiszen ezáltal évente 3,4 százalékkal csökkenthetjük a hulladékok volumenét.

Csökkentsük a PET-palackok mennyiségét!

Igyunk csapvizet, teát vagy szörpöt a PET-palackos ásványvizek és üdítőitalok helyett, és az innivalót saját kulacsban vigyük magunkkal!

Amennyiben nem tudjuk elkerülni, hogy PET-palackot vásároljunk, válasszuk a nagyobb kiszerelésű termékeket.